Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 15:40 Bu haber 116 kez okundu
 
Lütfü Açar, Dijital Tarım Pazarını değerlendirdi
Keşan Güncel Haberi


Türkiye Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri Derneği (TAR DER) Bşk. Yrd. Uzman Tarım Danışmanı Lütfü Açar; Tarım ve Orman Bakanlığınca Gündeme Sokulan “Dijital Tarım Pazarı” ile ilgili Değerlendirme yaptı.

Açar; Tarım ve Orman Bakanlığımız,  ülke gündemine yeni bir kavram soktu. “Dijital Tarım Pazarı”.  Diyerek değerlendirmesini şu şekilde sürdürdü.

Dijital Tarım Pazarı; ülke gündeminde tartışılmakta konu ile ilgili toplantı ve değerlendirmeler yapılmaktadır.

Peki,  Dijital Tarım Pazarı Nedir? Ne gibi faydalar ve de en önemlisi hangi kesimlere ne faydalar sağlayacaktır?

Evet Dijital Tarım Pazarı Denildiğinde; Tüm üreticilerin ve alıcıların online olarak buluştuğu bir platform olarak tarif edildiği ifade edilmektedir. Özellikle dünyanın ve de ülkemizin yaşadığı Covid 19 salgını ile de gıdanın öneminin yanında pazarlanma şekli ve yöntemlerinin önemi bir daha ortaya çıkmıştır. Yaşanan salgın ile gıdanın önemi yanında üretimden tüketime olan Pazarlama zincirinde yaşanılan sorunlar gerçeği bir kez daha tartışma konusu olmuştur. Üretici ürününü ucuza tüketici gıdayı pahalıya almanın gerekçeleri bir anlamda tekrar tartışmaya açılmıştır.

Cumhuriyet tarihimiz içerisinde devletimiz özellikle kırsal kesimin üretimlerinin pazarlanması konularında değişik alım sistemlerini uygulamıştır. Değişen şartlar doğrultusunda da yeni uygulamalar gündeme getirilmiş ve de getirilmektedir. Nitekim en son olarak “Dijital Tarım Pazarı” bir gerekliliğin neticesinde gündeme getirilmiştir.

Dijital Tarım Pazarı kapsamında;  Sözleşmeli Tarım Platformu ile üreticileri, kooperatifleri, birlikleri, sanayicileri, halcileri, tüketim sektörünü, tarım danışmanlarını, bankaları, sigortacıları ve diğer tüm paydaşların bir araya getirilmesi ifade edildiği görülmektedir.

Aslında bütün bu aktör ve de faktörler bu sektörün birer gerçeğidir. Burada esas bu aktörlerin ilgili mevzuatlar doğrultusunda bu organizasyon içerisinde yerlerini nasıl alacaklarıdır. Önemli olan konu bu olmalıdır. Geçmişten edinilen uygulamalar göstermiştir ki örgüt gücü güçlü olanlar pastadan fazla pay almasını bilmişlerdir. Diğer taraftan gerçekten sistemin bilgi anlamında olsun, güvenilir üretimin yanında ekonomik üretimin sağlanmasında güçlü olan “Bilginin” ve de “Emeğin” uygulayıcıları sistemler içerisinde etkisizleştirilmiş ve de hedeflere ulaşılmada büyük sorunlar yaşandığı görülmüştür.

Sistem içerisinde bu anlamda önemli aktör ve de önemli faktörler vardır. Bilgi anlamında “Danışmanlık”, Emek anlamında “Üretici”, uygulama anlamında da “Sözleşmeli üretimdir. İşte bu organizasyon içerisinde bu aktör ve faktörler ne kadar doğru bir şekilde yerini alacaktır? Önemli olan budur.  Geçmişten örneklere bakıldığında yine çok fazla bir etki anlamında yerlerini alacağı konusunda şüphelerin olduğu görülmektedir. “Bilgi”,  aslında Bakanlığın önemli bir işlevidir. Nitekim Bakanlık bu işlevini bir bütünün içerisinde iki şekilde uygulamaktadır. Bunlardan birincisi kendi kadroları ile tüm üretimlere yönelik “Yayım Hizmetleri” ile yapmaktadır. Diğeri ise yine Bakanlık kendisinin kurallarını belirlediği ve de hizmetler anlamında desteklediği “Danışmanlık” oluşumları ile yapmaktadır.

Dijital tarım pazarı oluşumunda emeğin yanında bu iki hususunda yer aldığı görülmektedir. Diğer bir ifade ile “Sözleşmeli Üretim Modeli” ve “Tarım Danışmanlığı” sistemde olması gerektiği belirtilmiştir.

Bu anlamda sistem içerisinde; “Sözleşmeli Üretim” Modeli ve “Tarım Danışmanlığı” aktörünün önemi nedir? Sisteme katkıları hangi anlamda olacaktır? Konuları değerlendirilmelidir. Aslında tüm faktör ve aktörler kendi mevzuatları dâhilinde sisteme katkı verme yeteneklerine sahiptirler. Nitekim 26 Nisan 2008 Tarih ve 26858 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan “Sözleşmeli Üretimle İlgili Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmenliğin”  İkinci Bölüm 5. Maddesi  (ç) Bendi; 08. Eylül 2006 Tarih ve 26283 Sayılı Resmi Gazete’de Yayımlanan “ Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerine Dair Yönetmelik” çerçevesinde “Sertifikalandırılmış Danışmanların” sisteme monte edildiği görülmektedir.

Durum bu iken geçmişte bazı uygulamalar göstermiştir ki örgütsel gücü güçlü olan kurum ve kuruluşlar, yine uygulamalar içerisinde ön plana çıkacağıdır. Bu anlamda Örgüt gücü zayıf fakat sisteme “Bilgi” anlamında olsun, “Ucuz Üretim” anlamında olsun ve de en önemlisi “Güvenilir Ürün Üretimi” anlamında olsun güçlü olan “Bilgi” sistemde doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Geçmişte özellikle yağlık gruptan olan ürünlerin yukarıda belirtilen sözleşmeli üretim modeli içerisinde desteklenmesi konusu uygulamaya sokulmuştur. Fakat mevzuatın tarif ettiği şekli ile “Danışman” sistemde pasifize edilerek projenin yanlış uygulanmasına sebebiyet verilmiştir. Neticesinde de bu uygulama üç yıl mevzuatlara uygun olmayan şekli ile uygulandı. Ve de kaldırıldı.

Bu ve buna benzer örnekler bir tecrübe anlamında çoğaltılabilir. Aslında Bakanlık; tüm projelerini uygulamaya koymadan önce bütün detaylar göz önünde tutularak hata payı en az olacak şekli ile uygulamaya koyduğu da söylene bilir. Ancak işte ne oluyor ise bundan sonra oluyor. Belirli kesimlerin istek ve de talepleri ön plana çıkarak projeler amacından uzaklaşarak uygulanmaya başlanıyor.

Bütün tecrübeler neticesinde ihtiyaca binaen ortaya konulan ve de Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli’ nin bilfiil ilgilendiği ve de açıkladığı “Dijital Tarım Pazarı Projesi” gündemde tartışılmaktadır. Ülke genelinde belirli kesimler ile yapılan toplantılar ile konu kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır. Burada en önemlisi üretimde yer alan aktörlerin istek ve taleplerinin değerlendirilmesi anlamında sisteme katkı verilmesidir. Üreticinin proje hakkında bilgisi ne orandır? Bu konudaki bilgilendirmeyi kim ve kimler nasıl yapacaktır?  Temennimiz proje içerisinde ilgili aktör ve de faktörlerin doğru bir şekilde yerlerini alarak  proje hedeflenen kesimlere hizmet etmiş olmasıdır.

Kaynak: (KGH) - KEŞAN GÜNCEL HABER Editör: Semra ANLAR
 
Etiketler: Lütfü, Açar,, Dijital, Tarım, Pazarını, değerlendirdi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
23
0
0
2
7
9
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
2
2
6
10
4
Beşiktaş
16
0
3
1
5
9
5
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
6
Kasımpaşa
15
0
3
3
4
10
7
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
8
Fatih Karagümrük
13
0
2
4
3
9
9
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
10
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
11
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
12
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
13
Konyaspor
12
0
3
3
3
9
14
Göztepe
11
0
1
5
2
8
15
Antalyaspor
10
0
4
4
2
10
16
BB Erzurumspor
9
0
4
3
2
9
17
Sivasspor
9
0
3
3
2
8
18
Kayserispor
7
0
5
1
2
8
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
6
2
1
9
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı